Pisi Linux Sistem Gereksinimleri

Pardus son sürümünü temel alan Pisi Linux özgür yazılımcı grubu tarafından geliştirilmiştir. Bilgisayar kullanıcılarına farklı açılardan kolaylık sağlayan sistem masaüstü gereksinimlerini sağlamak adına son derece güzel amaçlar edinmiştir. Kolay kullanım, kurulum ve yapılandırma konusunda kullanıcılara önemli kolaylıklar sunmaktadır.

Pisi Linux Özellikleri

Özelliklerine bakıldığında farklı özellikleri olduğu görülebilir. Pisi Linux, kullanıcı odaklı bir dağıtımdır. Kullanıcılara güncel ve kararlı uygulamalar sunan sistem olarak bilinir. Tüm çalışmaları özgür örütbağ hizmetleri ile gerçekleştirir. Sunucu ve kurumsal sürüm çıkarmayı ise düşünmeyen bir sistemdir. Şuanda ise yalnızca x64 mimarisini desteklemektedir. Ana sürüm 1,2,3 ve 1.1, 1.2, 1.3 olarak devam eden bir ara sürüme sahiptir.

Pisi Linux Sistem Gereksinimleri Neler?

Tübitak’ın yürüttüğü Pardus tasarısı Pisi Linux olarak geliştirilmeye devam ediyor. Bu kapsamda devralınan tasarılar ÇOMAR, PİSİ, Paket yöneticisi, YALI yani bir Linux kurucusu, Kaptan ve Müdür şeklindedir. Pisi Linux için gerekli olan sistem gereksinimi ise, 64 bit işlemci ve en az 2 gb bellik ile 12 gb disk alanıdır.

Bir Yorum Gir...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir