Android – Yazı Stili (Font) Ekleme

blog-font1-yazi-stiliMerhaba arkadaşlar, android projemize farklı yazı stillerini ekleyebilmek için öncelikle proje dizininde assets klasörünün bulunması gerekiyor. Eğer bu klasör yoksa, sol üst köşeden File > New > Folder > Assets Folder seçeneğini tıklayarak oluşturabilirsiniz.


Artık proje dizininde ‘assets‘ klasörümüz gözükecektir. İçerisine font dosyalarımızın bulunacağı bir klasör daha oluşturalım. assets’in üstüne sağ tıklayıp New > Directory seçeneğini seçiyoruz. Klasörün ismi fonts olsun. Projeye eklemek istediğimiz font dosyalarını bu klasörün içerisine yapıştırıyoruz.


Son olarak java kısmından kullanmak istediğimiz fontu textview nesnemize atamak kaldı. Atama yapabilmek için ‘TypeFace‘ methodunu kullanmamız gerekmektedir.

java kısmı;


Sonradan gelen edit; Android’in yeni build paketiyle birlikte artık yukarıdaki ayarlamaları yapmadan kısa yöntem olarak; ‘res’ uzantısına ‘font’ adında bir klasör oluşturuyoruz. İçerisine kullanmak istediğimiz fontları kopyalayıp, edittext, textview gibi objelerimizin xml ayarlarını açıyoruz ve ‘fontFamily’ özelliğiyle fontumuzu seçiyoruz.


Yukarıdaki kodları yazdığımızda, artık textview nesnemiz yazıları istediğimiz font – yazı stilinde göstermeye başlayacaktır. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

Bir Yorum Gir...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir