iOS – Ekranda Açılan Klavyeyi Kapatma, Gizleme (Swift)

Merhabalar, iOS projemizde textfield kullanmamız gereken zamanlar olmuştur. Bu materyallere tıkladığımızda hepimizin bildiği gibi alt kısımdan klavye çıkmaktadır. Öncesinde android yazılımı geliştiren arkadaşlar bilir android platformda bu klavye pek sorun teşkil etmemektedir çünkü android cihazlarda geri tuşu (back) mevcuttur ve klavyeyi kapatmak istediğimizde bu tuşa basmamız yeterli olmaktadır.


iOS cihazlarda ise alt taraftan çıkan bu klavyeyi kapatabilmek için alışılmış olan yöntem, ekranda herhangi bir yere tıklamaktır. Fakat bu yöntem malesef iOS projelerde default olarak yapılandırılmamıştır. Yani bu özelliği projemize biz kendimiz eklemeliyiz. Hemen gözünüz korkmasın, çok zor bir işlem değil. Kod kısmında önceden kalıplaşmış bir methodu override etmemiz gerekiyor. (tekrar düzenleme) Hemen ilgili methodu görelim;

Bu methodu ilgili sayfamıza eklediğimizde artık o sayfada açılan klavyeyi kapatmak için ekranın herhangi bir yerine dokunmamız yeterli olacaktır.


Peki bu yöntemin bir üst düzeyini düşünelim. 2 adet textfield kutumuz var. Birine email adresimizi girmemiz gerekiyor, diğerine ise şifremizi. Kullanıcı email’e ait textfield kutusuna tıkladığında ekranda klavye beliriyor. Kullanıcı email adresini girdikten sonra klavyeden return tuşuna bastığında otomatikmen diğer textfield kutusuna geçiş yapmasını istiyoruz. Senaryoyu anladığımıza göre kodlama kısmına geçelim.

Öncelikle class’a UITextFieldDelegate özelliğini çağırmamız gerekiyor.

klavye-gizleme-kapatmaSonrasında viewDidLoad methodu içerisinde textfield materyallerimize delegate atamamız gerekiyor.

Atamaları yaptık, şimdi textfieldlara ait ShouldReturn methodunu yazmamız gerekiyor. Aşağıdaki gibi;

klavye-kapatma-gizleme-ios-swift

Başka bir yazımda görüşmek üzere…

One Yorum

Bir Yorum Gir...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir