Cumhuriyet Altını ve Gram Altın Nedir?

Cumhuriyet Altını ve Gram Altın Nedir?

Cumhuriyet altını bir diğer ismi ile Ata lirasıdır ve 7.216 gramdır. Para yerine geçebilen Cumhuriyet altını, üzerinde cumhuriyetin kurulma tarihi yani 1923 tarihi bulunmaktadır. Bir yüzünde Atatürk resmi bulunmaktadır. Atatürk’ün resminin bulunduğu yüzünde ise Ankara ibaresi bulunmaktadır.

Cumhuriyet altını genellikle yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Eski zamanlarda kadınlara evlilik karşılığında mehir olarak da verilen bu altın çeşidinde kuyumcu işçiliği çok fazla olmadığından dolayı yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Altın fiyatları yükselişe veya düşüşe geçtiğinde cumhuriyet altının da fiyatı değişiklik göstermektedir.

Kuyumcular tarafından fiyat ölçümü yapılırken çeyrek altının 4 katı yarım altınınsa yarısı olarak ölçüm yapılmaktadır. Yani 4 tane çeyrek altın bir cumhuriyet altını, 2 tane yarım altın ise 1 tane cumhuriyet altını etmektedir.

Gram Altın Nedir?

İstanbul Altın Rafinerisinin ürettiği gram altınlar birçok şekilde satılmaktadır. Ülkemizde en fazla tercih edilen çeşidi 1 gramlık jelatinleşmiş haliyle veya çeyrek altına benzer halde satılan gram altınlardır. Gram altınlar 22 ayar veya 24 ayar olarak saf altından üretilerek satılmaktadır. Bu altın çeşidi genellikle yatırım amaçlı alınarak daha sonradan bozdurulup paraya çevrilmesi amaçlanır. Bazı kişiler için çeyrek altının çok fiyatlanması yüzünden düğünlerde ziyaretçi hediyesi olarak da kullanılmaktadır.

Kuyumcular tarafından satılan ve alıcı tarafından satılmak istenildiğinde geriye alınan gram altında bozdurma esnasında çok cüzi miktarda bir ücret oynaması olmaktadır. Altın fiyatları düşüş gösterdiğinde veya yükseldiğinde gram altına yansıtılmaktadır.

https://dolar.net/

Leave a Comment
0 Comments Made